Katalog

beczkalski.pl

Kontakt

Pliki

Oferta

O Nas

Pomoc

Śmierć bliskiej nam osoby często jest szokiem, w którym nie jesteśmy w stanie myśleć racjonalnie i podejmować właściwych decyzji, dlatego poniżej zamieściliśmy krótki opis postępowania w takiej sytuacji:
1.Wezwać lekarza, aby stwierdził zgon.
Zasadą jest, iż stwierdzenie zgonu oraz wystawianie karty zgonu powinien dokonać lekarz, który leczył chorego w jego ostatniej chorobie. Mowa tu o lekarzu, który jako ostatni, udzielił choremu pomocy, najczęściej jest to lekarz rodzinny.
W przypadku, gdy lekarz rodzinny nie może stwierdzić zgonu obowiązek ten spoczywa na innym lekarzu. W praktyce najczęściej lekarzem wzywanym do nagłego wypadku lub zachorowania jest lekarz pogotowia ratunkowego. Jeżeli przybędzie on na miejsce już po nastąpieniu zgonu, nie będzie właściwy do wystawienia karty zgonu. Powinien natomiast stwierdzić zgon w znaczeniu faktycznym i sporządzić dokument stwierdzenia zgonu. Dokument ten będzie podstawą do wystawienia karty zgonu dla innego właściwego lekarza. Należy skontaktować się z przedstawicielem wybranego Zakładu Pogrzebowego, aby przewieść zmarłego z miejsca zamieszkania do Domu Pogrzebowego, celem przechowania ciała do momentu Ceremonii Pogrzebowej.
⦁ Jeżeli nie posiadacie Państwo karty zgonu należy z zaświadczeniem stwierdzenia zgonu udać się do lekarza właściwego, aby ją otrzymać.
⦁ Następnie należy udać się z dowodem osobistym osoby zmarłej oraz kartą zgonu do Urzędu Stanu Cywilnego właściwego dla miejsca zgonu, gdzie otrzymają Państwo akt zgonu.
⦁ W celu załatwienia wszelkich formalności pogrzebowych należy przynieść do naszej firmy akt zgonu oraz kserokopię karty zgonu. Po ustaleniu daty oraz godziny pogrzebu należy udać się do kancelarii parafialnej zmarłego (jeśli zmarły był osobą wierzącą) w celu poinformowania księdza o terminie pogrzebu.
⦁ Po zorganizowanym pogrzebie można się udać do ZUS lub KRUS w celu wypłaty zasiłku pogrzebowego.




. Należy zgłosić się do szpitala, gdzie od lekarza opiekującego się osobą zmarłą bezpośrednio przed jej śmiercią, można otrzymać kartę zgonu.
2. Z przygotowanym ubraniem dla zmarłego oraz z kartą zgonu należy udać się do prosektorium szpitalnego w celu przygotowania zmarłego do pogrzebu.
3. Udać się z dowodem osobistym osoby zmarłej oraz kartą zgonu do Urzędu Stanu Cywilnego właściwego dla miejsca zgonu, który wyda akt zgonu.
4. W celu załatwienia wszelkich formalności pogrzebowych należy przynieść do naszej firmy kartę zgonu. Po ustaleniu daty oraz godziny pogrzebu należy udać się do kancelarii parafialnej zmarłego (jeśli zmarły był osobą wierzącą) w celu ustalenia terminu pogrzebu.
5. Po zorganizowanym pogrzebie można się udać do ZUS lub KRUS w celu wypłaty zasiłku pogrzebowego.




Zasiłek pogrzebowy przysługuje w razie śmierci osoby, która podlega ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu, osoby pobierającej emeryturę lub rentę, osoby, która w dniu śmierci nie miała ustalonego prawa do emerytury lub renty, lecz spełniała warunki do jej uzyskania i pobierania oraz członka rodziny osoby ubezpieczonej lub pobierającej emeryturę lub rentę. Zasiłek pogrzebowy przysługuje również w razie śmierci ubezpieczonego po ustaniu ubezpieczenia, jeżeli śmierć nastąpiła w okresie pobierania zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego lub zasiłku macierzyńskiego. Zasiłek pogrzebowy przysługuje osobie, która pokryła koszty pogrzebu.
Wniosek o wypłatę zasiłku pogrzebowego składa osoba, która pokryła koszty pogrzebu, ale może złożyć także pracodawca, osoba fizyczna, dom pomocy społecznej, gmina, powiat, osoba prawna Kościoła lub związku wyznaniowego, jeżeli pokryły koszty pogrzebu.
Osoba lub podmiot występujący o zasiłek pogrzebowy odpowiednio składa:
1.Wniosek o wypłatę zasiłku pogrzebowego na druku ZUS Z 12.
2.Odpis skrócony aktu zgonu albo odpis zupełny aktu urodzenia dziecka z adnotacją, że dziecko urodziło się martwe.
3.Oryginały rachunków poniesionych kosztów pogrzebu, a jeżeli oryginały zostały złożone w banku – kopie rachunków potwierdzonych przez bank.
4.Zaświadczenie płatnika składek o podleganiu ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.
Wniosek o zasiłek pogrzebowy wraz z innymi wymaganymi dokumentami należy złożyć w terenowej jednostce organizacyjnej ZUS właściwej według miejsca zamieszkania osoby ubiegającej się o zasiłek pogrzebowy. Podstawa prawna Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm.)

Co zrobić jeśli zgon nastąpi w domu?

Co zrobić jeśli zgon nastąpi w szpitalu?

Jak otrzymać zasiłek pogrzebowy?